MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

UCZESTNICY 11. MBATL 2022

Artysta: ANNA ŚLIWIŃSKA
Kraj: POLSKA
Tytuł: HORYZONTY ZDARZEŃ - przestrzeń wariantów - książka artystyczna/obiekt tkacki
Rozmiar: 16 x 37 x 3 cm (książka), 17 x 39 x 6,5cm (futerał)
Technika: książka artystyczna, futerał: papier czerpany (celuloza) na lnianym płótnie, relief/rysunek z lnianych konopi, techniki tkackie (osnowa: bawełna, wątek: konopie lniane, papier preparowany, nici bawełniane - tekst); tworzywo: len (80%), papier, papier prep
Rok: 2022
Biogram:
Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1994 roku na Wydziale Malarstwa w Pracowni prof. Jerzego Nowosielskiego oraz w Pracowni Tkaniny Artystycznej prof. Ryszarda Kwietnia i prof. Lilli Kulki. Aneks w Pracowni Projektowania Książki i Typografii prof. Romana Banaszewskiego. W 2012 roku doktorantka na Wydziale Malarstwa uczelni macierzystej. Członek ZPAP Okręg w Krakowie, Ogólnopolskiego towarzyszenia Twórczego „Wiklina” oraz Klubu „Struktura” ZPAP O. Kraków, współtwórczyni „Grupy Sztuk 4”. Od 1997 roku działalność w projekcie: Międzynarodowy Festiwal „Sztuka Książki”. Kuratorka wystaw. Udział w ponad 90 wystawach w kraju i za granicą. Realizacja ponad 40 wystaw indywidualnych. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2003) oraz Miasta Tarnowa (2015, 2018). Laureatka nagród i wyróżnień. Od 1995 roku zawodowo związana z Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie – prowadzi przedmiot: Rysunek i Malarstwo. Od 2016 roku jest również wykładowcą akademickim w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie oraz Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Obszary działań twórczych: malarstwo, rysunek, sztuka obiektu, tkanina unikatowa, sztuka książki (książka artystyczna, ilustracja).
Motto:
Motto zaczerpnięte z wypowiedzi Magdaleny Abakanowicz – Nie lubię reguł. Są wrogami wyobraźni – najpełniej opisuje moje podejście w działaniach twórczych. Poszukiwanie środków artystycznych, tworzywa, materii i formy wyrazu, zgodnych z daną ideą jest dla mnie najciekawszą podróżą, dającą najwięcej satysfakcji, bez względu na wyboistość i zakręty po drodze.

Praca dedykowana pamięci Jolanty Owidzkiej, wykonana z lnianych konopi otrzymanych od Artystki.