MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

UCZESTNICY 11. MBATL 2022

Artysta: MARZENA FISZCZUK
Kraj: POLSKA
Tytuł: Od nasionka do krosna I - WYRÓŻNIENIE 11. MBATL 2022
Rozmiar: 50 x 57 x 11 cm
Technika: technika własna, sploty rypsowe, kompozycja przestrzenna; tworzywo: len naturalny, rośliny lnu (osnowa - krosno tkackie), nici lniane barwione, płótno lniane, tektura, kordonek bawełniany (zielony)
Rok: 2022
Biogram:
Urodziła się w 1970 roku, w Krzeszowicach koło Krakowa. Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – Instytut Wychowania Plastycznego. Dyplom z Malarstwa w Pracowni prof. Grażyny Borowik-Pieniek (1998). Studia podyplomowe z Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Twórczość w zakresie tkaniny artystycznej, malarstwa i rysunku satyrycznego. Od 30 lat zajmuje się nauczaniem tkaniny artystycznej w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej  „Z krosna do Krosna”, Muzeum Rzemiosła w Krośnie: Wyróżnienie – 2004, Nominacja do Nagrody – 2014, Wyróżnienie – 2004, Wyróżnienie – 2016; V Salon Wiosenny, BWA, Tarnów, 2018 – II Nagroda. Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON, Legnica (1997, 2003); Zemun International Salon of Caricature, Zemun, Jugosławia (2000); Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej, Gdynia (2004); Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej, Łódź (2001, 2004, 2010, 2013, 2016, 2019); „Miniatura tkacka ze zbiorów Muzeum Miasta Gdyni”, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, Grudziądz (2016); I Biennale Tkaniny Artystycznej w Poznaniu (2017); Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej  „Z krosna do Krosna” – udział w wystawach premierowych i wędrujących – Polska, Słowacja, Węgry (2004-2020); „9 x Z krosna do Krosna. Wystawa prac laureatów Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, Piwnica PodCieniami, Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2018); „Marzena Fiszczuk. Wystawa tkaniny”, wystawa indywidualna, Galeria „Piwnica pod Trójką”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Galeria (2019);  „Marzena Fiszczuk. Wystawa tkaniny”, wystawa indywidualna, BWA „U Jaksy” (2019); Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2020). Prace znajdują się w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Miasta Gdyni , Muzeum Miedzi w Legnicy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Motto:
Praca Od nasionka do krosna I jest jedną z cyklu prac Kruchość natury. Cały cykl prac zawiera pojedyncze prace, których podstawowym surowcem jest len jako roślina i materia tkacka. Ideą całego cyklu jest wnikliwa analiza piękna roślin, ich wzrostu, kwitnienia oraz przekwitania. Nawiązuje tym samym do życia ludzkiego – jego narodzin rozwoju i kresu dni. Kruchość natury i maleńkiego pobytu Nas jako istot będących jej częścią daje wiele przemyśleń, jak niedoceniana jest jej rola w naszym życiu. Delikatna i subtelna roślina lnu jest zarazem mocna i silna jako materiał tkacki. Len jest moim ulubionym włóknem i jednocześnie niewyczerpaną inspiracją twórczą.

Tytuł drugiej pracy : Kwiat jednej nocy
Rozmiar drugiej pracy: 39 x 39 x 12cm
Technika drugiej pracy: technika własna, kompozycja przestrzenna, techniki tkane (rypsy wątkowe), montaż, szycie; tworzywo: len barwiony, płótno lniane szare, nici: lniane i bawełniane, koraliki szklane
Rok drugiej pracy: 2022