MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

NAGRODY

Głównym laurem Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” jest statuetka GRAND PRIX – „Prządka”. Ponadto przyznawane są trzy nagrody – również w formie statuetek. Statuetki, podobnie jak logo wydarzenia, zaprojektowała krośnianka – artysta plastyk, Ewa Cisowska. Od pierwszej edycji biennale, wykonywane są w pracowni rzeźbiarskiej artysty rzeźbiarza Macieja Syrka z Krosna. Jury przyznaje również wyróżnienia – czółenka tkackie – nawiązujące do tradycji lniarskich Krosna. Nagrody mają charakter honorowy i nie są związane z gratyfikacją finansową. Zwycięskie prace wybierane są spośród prac nominowanych.

Od 2008 roku konkursowi głównemu towarzyszy Konkurs DEBIUTY. Jego adresatami są studenci ostatniego rocznika studiów I i II stopnia polskich uczelni artystycznych oraz absolwentów (rok po ukończeniu uczelni). Zwycięzca konkursu otrzymuje statuetkę oraz Nagrodę Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie, którą jest zorganizowanie wystawy indywidualnej w należącej do muzeum Piwnicy PodCieniami.

Nagrody pozaregulaminowe Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej przyznawane są przez Fundację AKAPI od 2004 roku. Upamiętniają postać tragicznie zmarłej uczestniczki – artystki Anny Kobak-Pisowackiej. Należała ona do grona inicjatorów biennale „Z krosna do Krosna”. Nagroda AKAPI jest uhonorowaniem artystów, których prace najbardziej nawiązują charakterem do twórczości Anny Kobak-Pisowackiej.