MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

Anna Kobak-Pisowacka pro memoria. Wystawa w Wieży FarnejAnna Kobak-Pisowacka urodziła się w 1950 roku w Krośnie. Absolwentka PLSP w Nałęczowie i PSSP w Kielcach. W zakresie tkactwa artystycznego kształciła się indywidualnie, ale właśnie to przyniosło jej największe uznanie. Przyjęta do ZPAP na podstawie twórczości. Ma w swoim dorobku wiele  wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Ośmiokrotnie brała udział w Międzynarodowym Sympozjum „Warsztat Twórczy – Kowary”.  Jej prace znajdują się m.in. w Krośnie – PKO BP, Muzeum Rzemiosła, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa,  w Sanoku – Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu, w Gdyni – Centralne Muzeum Morskie Fregata, w Bardejowie (Słowacja) i w Łodzi - Centralne Muzeum Włókiennictwa. Otrzymała nagrody i wyróżnienia m.in.: Nagroda Wojewody Krośnieńskiego II stopnia, I Nagroda na I Międzynarodowym Triennale Tkackim, Rzeszów (1994), II Nagroda na wystawie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku”, BWA w Rzeszowie (1996), wyróżnienie w I Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, Muzeum Rzemiosła w Krośnie (2000) i inne. Uprawiała twórczość w zakresie tkactwa artystycznego. Zajmowała się też rzeźbą i rysunkiem pastelowym. Zginęła tragicznie w 2003 roku. Spoczywa na cmentarzu w Zręcinie koło Krosna.
 
Oficjalny biogram Anny Kobak-Pisowackiej, publikowany w kilku wariantach z  dodatkiem  mniej lub bardziej sprawdzonych szczegółów  nie oddaje jednak tego, co po sobie pozostawiła. Wspomnienie Ani jest ciepłym obrazem osoby skromnej – chociaż znającej swoje możliwości i wartość swojej twórczości. Była przede wszystkim artystką sztuki włókna, tkaczką – jak mawiała o sobie. I może właśnie ten rzemieślniczy aspekt „artystycznej roboty” spowodował, że wspólnie z mężem – Jerzym Pisowackim zaproponowali przygotowanie wystawy poświęconej artystycznej tkaninie lnianej właśnie Muzeum Rzemiosła. Nasze pierwsze spotkanie, w czerwcu 1999 r., które miało być tylko ustaleniem terminu wystawy przerodziło się w dyskusję o tradycjach tkackich, o konieczności zorganizowania w Krośnie cyklicznego wydarzenia artystycznego poświęconego lnianej tkaninie. Następne spotkania – już w Zręcinie –  budziły jednak sporo wątpliwości, zapał Jerzego był porywający. Jednak to  prace Ani, jej warsztat w pracowni (obecnie jest prezentowany na ekspozycji stałej Muzeum Rzemiosła) i  opowieści o plenerach tkackich w Kowarach i Szklarskiej Porębie były chyba  elementem, który zdecydował o chęci poznania nie tylko dzieł ale także twórców. Spotkania z Ewą Poradowską-Werszler, Marią Chojnacką, Urszulą Kołaczkowską, Ireną Huml, Kazimierą Frymark-Błaszczyk, Barbarą Nachajską-Brożek, Aleksandrą Benn, Norbertem Zawiszą, Wojciechem Sadley’em oraz wieloma indywidualnościami w dziedzinie sztuki włókna  to pośrednio zasługa Ani – za co będę Jej zawsze wdzięczna. Moje wspomnienie o Ani to też zadziwienie, w jaki szczery i naturalny sposób podziwiała prace „konkurencji” i cieszyła się z twórczych dokonań innych artystów.
 
Wystawa prac Anny Kobak-Pisowackiej, którą przygotowaliśmy przy okazji jubileuszu 10. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej  „Z krosna do Krosna” nie jest niestety pełną prezentacją pozostawionych przez Nią dzieł. Ekspozycję oparliśmy  o tkaniny, które udostępnił nam brat artystki – Henryk Kobak i Jerzy Pisowacki. Wystawa uzupełniona jest o prace ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie oraz z prywatnych kolekcji: Ewy Cisowskiej, Aleksandry Zuby-Benn, Ewy Mańkowskiej, Macieja Syrka i Jana Tulika. Niestety nie udało się nam wypożyczyć tkanin będących w posiadaniu hoteli i banków, zrezygnowaliśmy również z tkanin prezentowanych na ekspozycjach muzealnych. Wystawa w galerii Wieży Farnej w Krośnie ma nie tylko opowiedzieć o twórczości – przez kilkanaście krótkich lat tkanej, wyklejanej, dzierganej, wyszywanej, motanej – ma również   przypomnieć, że lniane dzieła z krosna – między innymi dzięki pomysłowi Anny i Jerzego – możemy już po raz 10. gościć w Krośnie. Anna Kobak-Pisowacka uczestniczyła w dwóch pierwszych edycjach Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”.
 
Zginęła tragicznie pod kołami samochodu, 12 kwietnia koło jej domu w Zręcinie. Dla tej wielkiej Artystki cisza nastała. Ale nam nie wolno milczeć o stworzonym przez Nią Pięknie. O Jej dobroci. Tak żegnał Anię poeta Jan Tulik („Nasz Głos”, 17.04.2003) – ta wystawa niechaj będzie naszym – muzealnym hołdem złożonym Artystce – pro memoria.
 
 
Ewa Mańkowska
Dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie


Anna Kobak-Pisowacka pro memoria
Wystawa towarzysząca 10. MBATL "Z krosna do Krosna" 2018
Miejsce: Wieża Farna, Krosno, ul. Piłsudskiego 5
Czas trwania: 17.08 - 30.09 2018
Wernisaż: 16.08.2018, godz. 17.00