Warning: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50552 Library:50166 in /home/muzeum/public_html/len/_frontend/core.php on line 413
Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna

7. MBATL ``Z krosna do Krosna`` - wyniki

Jak co dwa lata, w ostatni piątek sierpnia, w salach BWA w Krośnie odbył się wernisaż 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2012, organizowanego przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Dzień wcześniej - 30 sierpnia 2012 roku Jury dokonało wyboru laureatów.

Do 7. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2012 zgłoszono 106 prac (w tym: 2 prace - Konkurs DEBIUTY 2012) wykonanych przez 74 artystów (w tym: 2 artystów - Konkurs DEBIUTY 2012) z 7 krajów: Czechy, Japonia, Litwa, Polska, Słowacja, Turcja, Ukraina. Znamienite Jury nie miało łatewgo zadania i długo podejmowao decyzję o wyborze laureatów. Nadszedł zatem czas, aby oficjalnie ogłosić wyniki tegorocznej edycji krośnieńskiego biennale.

Protokół z posiedzenia Jury 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2012

30 sierpnia 2012 roku odbyło się posiedzenie Jury 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna". Jury przeprowadziło obrady w składzie:

Przewodniczący:
prof. Irena Huml - Instytut Sztuki PAN

Członkowie:
prof. zw. dr hab. Ewa Maria Poradowska-Werszler - UAM w Poznaniu, WPA w Kaliszu
Ewa Mańkowska - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Kostyal Laszlo - wicedyrektor Gocseji Muzeum w Zalaegerszeg (Węgry)
Norbert Zawisza - dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Do 7. edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" 2012 zgłoszono 106 prac (w tym: 2 prace - Konkurs DEBIUTY 2012) wykonanych przez 74 artystów (w tym: 2 artystów - Konkurs DEBIUTY 2012) z 7 krajów: Czechy, Japonia, Litwa, Polska, Słowacja, Turcja, Ukraina. Dodatkowo praca jednej artystki została zgłoszona do wystawy i występuje poza konkursem.
2012 Jury
7. MBATL - obrady Jury (od lewej: N. Zawisza, E. Mańkowska, E. M. Poradowska-Werszler, I. Huml), fot. MRzK

Komentarz Jury:

Jury 7. edycji MBATL zauważa wzrost artystycznego poziomu imprezy organizowanej przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Obok tradycyjnej tkaniny warsztatowej, widoczna jest duża różnorodność rozwiązań plastycznych, łączących tkaninę z malarstwem, grafiką, formami przestrzennymi - wręcz instalacjami. Prace zgłoszone do konkursu zmierzają w kierunku oddziaływania nie tylko walorami tkackimi ale także poprzez treść, kolor i formę. Jury zwraca jednocześnie uwagę na powrót artystów do tradycyjnych technik sztuki włókna, w których zasadnicze znaczenie ma umiejętność tworzenia przeplotów gobelinowych, płóciennych, żakardowych, wykorzystanie techniki haftu, koronki szydełkowej, co jest nie bez znaczenia dla rozwoju imprezy z sugestią ewentualnych zmian regulaminowych.

Spośród 71 artystów, którzy wykonali 103 prace, Jury nominowało do nagród:

Jury przyznało WYRÓŻNIENIA REGULAMINOWE dla:

Jury przyznało NAGRODY REGULAMINOWE:

II Nagroda (dwie równorzędne)  dla:
 I Nagroda została przyznana: Jury przyznało Grand Prix dla:
Konkurs "Z krosna do Krosna" - DEBIUTY 2012

Do premierowego Konkursu "Z krosna do Krosna" - DEBIUTY 2012, towarzyszącego konkursowi głównemu, zgłoszono 2 prace wykonane przez 2 artystki.

Komentarz Jury:
Jury z satysfakcją odnotowało zainteresowanie tkaniną młodych twórców wyrażając nadzieję, że pozostanie ona nadal przedmiotem ich działań twórczych. Decyzją Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie, w 2013 roku, zostanie zorganizowana wystawa prezentująca dokonania twórcze obu artystek.

Fundacja AKAPI przyznała nagrody pozaregulaminowe dla:
Iwona Jurczyk
(MRzK)