MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

11. MBATL 2022. Wystawy towarzyszące wydarzeniuPrzedostatni sierpniowy weekend w Krośnie od lat upływa turystom i mieszkańcom w klimatach karpackich. W tym roku w Święto Kultur Pogranicza "Karpackie Klimaty" wpisuje się również 11. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2022. Aby nawiązać do tradycji tkackich miasta i regionu, które jak najbardziej wpisują się w historię Karpat, Muzeum Rzemiosła w Krośnie przygotowało dwie wystawy towarzyszące jedenastej edycji biennale: Niedopowiedzenia. Miękkie Medium. Wystawa tkaniny prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler oraz We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji „Z krosna do Krosna”.

Indywidualna wystawa twórczości prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler rozpoczęła się w Piwnicy PodCieniami uroczystym wernisażem 18 sierpnia  2022, podczas którego świętowano w Krośnie ważne jubileusze prof. Poradowskiej-Werszler - urodziny, 55 lat pracy twórczej oraz 50 lat od założenia Grupy Tkactwa Artystycznego „10 x Tak”. Niestamowite jak ceglane ściany XVI-wiecznych krośnieńskich piwnic przedprożnych wyeksponowały zmysłowe cechy tkaniny - miękkiego medium - ulubionego tworzywa artystki.

Prof. zw. Ewa Maria Poradowska-Werszler ukończyła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu – dyplom w 1967 roku. Przewody naukowe przeprowadzono w ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Honorowy Obywatel Miasta Kowary. Prezes Fundacji NRRWTA. Kurator Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary. Założycielka i manager Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Pasjonuje się twórczością w dziedzinie tkaniny unikatowej. Zajmuje się pracą naukowo-dydaktyczną. Uczestniczyła w 86 wystawach indywidualnych oraz 470 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej obchodziła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (2018). Za całokształt twórczości otrzymała m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Złotą Odznakę ZPAP, Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. Prace w zbiorach (wybór): Watykan; Graz, Austria; Basel, Szwajcaria; Szombathely, Węgry; Sremska Mitrovica, Serbia; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim; Centralne Muzeum Morskie w Gdyni; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu; Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach; Kolekcja – Sadej, Kanada; Kolekcja – Line Dufour, Kanada; Punta del Este, Urugwaj.

„Twórczość Ewy Marii Poradowskiej Werszler jest związana z przenikającym do tkaniny artystycznej wrocławskim strukturalizmem. Cechuje go poszukiwanie ładu, równowagi i środowiskowej spójności. Obecne są w nim echa koloryzmu, zmagań z socrealizmem, powidoki małopolskich wzgórz, mazowieckich równin, zabużańskich pól i lasów – i, oczywiście, niezniszczalnego Wrocławia. Tak jak wszyscy strukturaliści, autorka dzieł sztuki włókna unika dosłowności, ale wyobraźnia odbiorcy dopowiada rodowody znaczeniowe kolejnych tkanin. Burzowe chmury zaciemniają widnokrąg, laguny zanurzają się w błękicie mórz południowych, zżęte zboże oczekuje na powiązanie w snopy, a może to bryzgi pian ślizgają się po morskich falach lub wędrowne ptaki unoszą się nad pasmami zasiewów? Czy nie popełniamy błędu nadinterpretacji? Sądzę, że nie. Przecież dzieła artystów oczekują na dialog z odbiorcą. Po to są” - cytat z katalogu monograficznego prof. Michała Jędrzejewskiego, 2017r. MIĘKKE MEDIUM, 50 lat pracy twórczej w dziedzinie sztuki włókna, s.18.

Wystawa tkaniny prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler towarzyszy 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna”. Można ją zwiedzać w muzealnej galerii - Piwnica PodCieniami (Rynek 5) do 18 września 2022.

Druga z wystaw towarzyszących 11. Międzynarodowemu Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” 2022 - We Are! jest prezentacją ukraińskiej  współczesnej tkaniny artystycznej pochodzącej z Kolekcji „Z krosna do Krosna” Muzeum Rzemiosła. Wystawa jest prezentacją 70 prac wykonanych przez 30 artystów z Ukrainy – uczestników Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej. Są to dzieła, które powstały w latach 2002-2018 – pomiędzy drugą a dziesiątą edycją wydarzenia. Prace znajdują się w Kolekcji Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” należącej do Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zbiór eksponatów reprezentujący współczesną sztukę włókna tworzą tkaniny podarowane przez artystów – uczestników biennale ale również dzieła przekazane do zbiorów muzeum przy okazji innych ekspozycji czy z woli samych twórców. Kolekcja „Z krosna do Krosna” liczy przeszło 560 współczesnych dzieł sztuki wykonanych przez kilka pokoleń artystów polskich i zagranicznych, reprezentujących współczesne trendy w obszarze tkaniny artystycznej. Wśród nich liczną reprezentację stanowią artyści z Ukrainy.

W roku 2022 Muzeum Rzemiosła w Krośnie przystąpiło do realizacji jedenastej edycji Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej, która nie odbyła się z powodu sytuacji pandemicznej w 2020 roku. Ogłaszając nabór na początku roku, nie spodziewaliśmy się mimo wszystko, że urzeczywistni się straszliwy scenariusz rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę. 24 lutego 2022 roku historia rozpoczęła jednak zapis krwawej karty w dziejach ukraińskiego narodu. Krosno i jego mieszkańcy – jako jedno z miast leżących w pobliżu granicy z Ukrainą – od początku rosyjskiej agresji pospieszyło z pomocą naszym bliskim sąsiadom. W obliczu tak tragicznej sytuacji, jako organizatorzy, uświadomiliśmy sobie, że tak mocno obecni podczas każdej edycji biennale artyści sztuki włókna z Ukrainy z pewnością nie będą mogli swobodnie uczestniczyć w wydarzeniu. Wówczas zrodził się pomysł wystawy prezentującej ukraińską tkaninę artystyczną, która znalazła się w kolekcji muzealnej „Z krosna do Krosna”. W ten sposób Muzeum Rzemiosła w Krośnie pragnie wyrazić solidarność z pogrążoną w wojnie Ukrainą. Wystawa prezentowana jest w Wieży Farnej – najbardziej charakterystycznej, wciąż najwyższej i silnie związanej z historią Krosna – budowli wzniesionej w XVII w.

Ekspozycja otrzymała tytuł We Are! Tytuł ma bardzo symboliczny charakter i ma na celu podkreślenie, że Ukraina była, jest i będzie częścią Europy, świata a także krośnieńskiego biennale. Poprzez prezentację ukraińskiej tkaniny artystycznej pragniemy jako krośnianie okazać wsparcie emocjonalne i życzliwość dla naszych gości z Ukrainy, dla których Krosno stało się obecnie życiową przystanią.

Wystawę można zwiedzać do 30 września 2022 w niepowtarzalnych, zabytkowych przestrzeniach Wieży Farnej z XVII w. (ul. Piłsudskiego 5). Z umiejscowionej na szczycie wieży galeryjki roztacza się piękna panorama widokowa na Krosno oraz region. Z tego miejsca zobaczyć można: Kotlinę Jasielsko-Sanocką, Beskid Dukielski z najwyższym wzniesieniem - górą Cergową oraz Pogórze Dynowskie, Pogórze Strzyżowskie - z których wydzielono najcenniejszy pod względem różnorakich walorów Czarnorzecko-Strzyżowski Park Krajobrazowy (z Rezerwatem Skalnym "Prządki" i słynnym zamkiem "Kamieniec" - związanym z genezą "Zemsty" Aleksandra Fredry).

Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno Niedopowiedzenia. Miękkie medium. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Krosno We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji Z krosna do Krosna We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji Z krosna do Krosna We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji Z krosna do Krosna We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji Z krosna do Krosna We Are! Ukraińska tkanina artystyczna z Kolekcji Z krosna do Krosna