Warning: mysqli_connect() [function.mysqli-connect]: Headers and client library minor version mismatch. Headers:50552 Library:50166 in /home/muzeum/public_html/len/_frontend/core.php on line 413
Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej Z krosna do Krosna
MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
MIĘDZYNARODOWE BIENNALE ARTYSTYCZNEJ TKANINY LNIANEJ

UCZESTNICY 10. MBATL 2018

Artysta: EWA MARIA PORADOWSKA - WERSZLER
Kraj: POLSKA
Tytuł: Z cyklu: Floris 1, "błądząc nitka"
Rozmiar: 40 x 40 cm
Technika: wyczeski lniane ręcznie formowane
Rok: 2016
Biogram:
Ukończyła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu – dyplom w 1967 r. Przewody naukowe przeprowadzono w ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Honorowy Obywatel Miasta Kowary. Prezes Fundacji NRRWTA. Kurator Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary. Założycielka i manager Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Pasjonuje się twórczością w dziedzinie tkaniny unikatowej. Zajmuje się pracą naukowo-dydaktyczną. Uczestniczyła w ponad 80 wystawach indywidualnych oraz 340 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej obchodziła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (2018). Za całokształt twórczości otrzymała m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego, Złotą Odznakę ZPAP, Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia”. Prace w zbiorach (wybór): Watykan; Graz, Austria; Basel, Szwajcaria; Szombathley, Węgry; Sremska Mitrovica, Serbia; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim; Centralne Muzeum Morskie w Gdyni; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu; Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach; Kolekcja – Sadej, Kanada; Kolekcja – Line Dufour, Kanada.
 
 
10. Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” zbiegło się z moją wystawą pt. „Miękkie medium” zorganizowaną we Wrocławiu w 2018 roku, z okazji  50-lecia pracy twórczej. Nie jest to jednak przypadek. Włókna lniane zawsze mnie inspirowały, analizowałam je i testowałam przez wiele lat. Monumentalne tkaniny lniane wykonane  techniką własną, były przedmiotem mojej rozprawy habilitacyjnej w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Synteza efektów twórczych często odbywała się na fundamencie małych form tkackich, które perfekcyjnie sprawdzają się na cyklicznych wystawach.  Przyjęta formuła wystawy ma uniwersalne znaczenie. Artystom pozwala na eksperymenty z lnianym medium, a organizatorom wystawy na upublicznianiu jej w krajach ościennych. Biennale zostało powołane w 2000 roku, jako nowe, jedyne w Polsce i w Europie wydarzenie wizualne. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem artystów z kraju i ze świata, dzięki czemu przyczynia się do promocji  tradycji regionu podkarpackiego. Spiritus movens wydarzenia jest Pani dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Ewa Mańkowska. Z okazji 10-lecia biennale dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w realizację i kontynuację przedsięwzięcia „Z krosna do Krosna”.